اخبار > پی نوشت خدمت؛

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانپی نوشت خدمت؛

یادداشت های ماهیانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

یادداشت شماره 6، شهریورماه 1397

با نام و یاد خداوند متعال

با سلام خدمت تمامی اعضاء محترم هیئت علمی، دانشجویان عزیز و همکاران تلاشگرم در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در 7 ماهی که از تصدی اینجانب در کسوت رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان می گذرد تلاش شده است تا ظرفیت های اجرائی و مدیریتی به طور متوازن و علمی در تمام جنبه های مرتبط با سلامت اعمال گردد. در این راستا توجه همزمان به توسعه دسترسی مردم به خدمات بهداشتی، درمانی و داروئی، ارتقاء شاخص های آموزش تخصصی و همگانی، حرکت در مرزهای دانش بشری و تولید فن آوری، انجام فعالیت های نظارتی و مستشاری در حوزه سلامت، هماهنگ سازی و تجمیع فرصت های خارج از دانشگاه و توسعه هماهنگی های بین بخشی در جهت ارتقاء سلامت مردم همواره مدّنظر بوده است.

اگرچه نتایج این رویکرد جامع نگر در بازه زمانی دراز مدت قابل تحلیل می باشد امّا نتایج و عملکردهای مبتنی بر این رویکرد به صورت گزارشات اولیه و در قالب پی نوشت های خدمت به طور متوالی و ماهیانه منتشر می شود. انتشار این گزارشات علاوه بر این که نظر اعضاء هیئت رئیسه و مدیران ستادی را به تمامی جنبه های مرتبط با سلامت جلب خواهد نمود باعث خواهد شد تا تمامی افراد ذی ربط و ذی مدخل از روند پیشرفت امور مطلع گردند.

آنچه در گزارشات چند ماهه اخیر بیش از سایر حوزه ها بدان پرداخته شده بود، گزارش مجموعه فعالیت های مرتبط با توسعه همکاری های بین بخشی و اجتماعی شدن سلامت بود امّا این بدان معنا نیست که در دیگر حوزه های تخصصی دانشگاه اقدامی صورت نگرفته و یا این اقدامات از قابلیت گزارش دهی برخوردار نیستند. لذا در گزارش شهریورماه بیشتر به توسعه زیر ساخت های خدمات بهداشت و درمانی و همچنین برنامه های مرتبط با تولید دانش و فن آوری پرداخته خواهد شد.

همچنان امیدوارم تا صاحبان اندیشه، ارباب تفکر، دارندگان ایده های مدیریتی، پیشکسوتان حوزه اجرائی و پیشگامان حوزه نقد از فرصت گفتمان متقابلی که در قالب پی نوشت های ماهیانه خدمت فراهم شده است برای طرح نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود استفاده نمایند.

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نخستین روزهای شهریورماه سالجاری را که مصادف با سالگرد شهادت رئیس جمهور محبوب و نخست وزیر مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی بود با برگزاری آئین افتتاح طرح ها و پروژه های عمرانی و خدماتی آغاز کرد.

نخستین و منطقی ترین نتیجه بروز مشکلات اعتباری و کمبود منابع مالی معطل ماندن طرح های عمرانی و کند شدن روند توسعه زیر ساخت هاست امّا وزیر پرتلاش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نموده است که طرح های عمرانی و زیر ساختی در استان سیستان و بلوچستان از شمول سیاست های انقباض مالی مستثنی بوده و زدودن کامل عنوان محرومیت از این استان تا پایان فعالیت دولت دوازدهم هدف اعلام شده وزارت متبوع می باشد. با توجه به این تاکیدات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نگاه جامع به واقعیت های استان سیستان و بلوچستان و با هدف رفع فاصله این استان با متوسط کشوری در تلاش است تا بدون در نظر گرفتن مسائل جاری اقتصادی کشور روند توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان استان استمرار داشته باشد. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با توجه به نیاز هم استانی های ارجمند، وجه همّت خویش را معطوف به ادامه ساخت، تجهیز و راه اندازی مراکز نیمه تمام نموده است به نحوی که نتایج و ثمرات این تلاش ها را می توان در بهره برداری از طرح های عمرانی مشاهده کرد.

در هفته دولت امسال شاهد بهره برداری زنجیره ای از واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت، از نقطه صفر مرزی تا مرکز استان بودیم. بزرگترین این طرح ها فاز دوم مجتمع آموزشی، درمانی و تحقیقاتی چشم پزشکی الزهراء (س) زاهدان بود. در این فاز 6 اتاق عمل فوق تخصصی و 1 اتاق عمل تخصصی که به پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات تشخیصی و درمانی مجهز شده اند به چرخه خدمت به مردم اضافه شد. این تجهیزات که با حمایت و پی گیری مستقیم رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر شهریاری و با تائید و دستور وزیر محترم بهداشت، جناب آقای دکتر هاشمی تهیه و نصب شده است جزو پیشرفته ترین تجهیزات دنیا بوده و در نوع خود در کشور ما بی نظیر محسوب می شود. این دستگاه ها و تجهیزات در کوتاه ترین زمان و با حداقل قیمت ممکن و با استفاده از خطوط اعتباری هیئت امناء صرفه جوئی ارزی وزارت بهداشت و منابع داخلی دانشگاه تامین شده است. با خرید و نصب این تجهیزات پیشرفته هزینه تمام شده بیمارستان جدید چشم پزشکی الزهراء(س) به 45 میلیارد تومان رسیده است که البته در شرایط فعلی و بدنبال اعمال تحریم های غیر انسانی ایالات متحده بر علیه مردم شریف کشورمان، نه تنها امکان تامین اعتبار این اقلام وجود ندارد بلکه ورود این تجهیزات به کشور نیز مشمول این تحریم های غیر انسانی قرار گرفته است.

با گذشت 30 سال از تاسیس بیمارستان چشم پزشکی الزهراء(س) این مرکز همواره به عنوان یکی از مهمترین قطب های چشم پزشکی کشور مطرح بوده و یکی از ظرفیت های مهم توسعه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان محسوب می شود. این مرکز علاوه بر مردم عزیز استان سیستان وبلوچستان به طیف وسیعی از هموطنان عزیز ساکن در استان های همجوارو حتی استان های مناطق مرکزی کشور خدمات ارائه می نماید. با توجه به فرسودگی بخش اعظم تجهیزات نصب شده ابتدائی، تجهیزات جدیدی که در این مرکز نصب شده و در هفته دولت امسال به طور رسمی به بهره برداری رسید یک بار دیگر این قطب علمی را به یکی از مجهزترین مراکز چشم پزشکی کشور تبدیل کرده است. علاوه بر برخورداری از تجهیزات پیشرفته، نقطه قوت و تفاوت عمده این مرکز با سایر مراکز مشابه کشور این است که تمامی خدمات مورد نیاز بیماران چشم پزشکی در این مرکز به صورت مجتمع ارائه می شود و بیماران نیازی به مراجعه به سایر مراکز بیمارستانی را ندارند.

خوشبختانه در حال حاضر بسترهای لازم برای پذیرش بیماران غیر ایرانی نیز در این مرکز پیشرفته درمانی ایجاد شده و با توجه به اخذ مجوز های قانونی و رایزنی هائی که با مسئولین و فعالان این امر در کشورهای همجوار صورت گرفته است امکان ورود جدّی استان به چرخه بین المللی گردشگری سلامت فراهم شده است.

بهره برداری از 3 پایگاه اورژانس، 2 خانه بهداشت، 3 پایگاه سلامت شهری، 2 واحد زیست پزشک در مناطق روستایی و 3 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی از جمله دیگر زیرساخت هایی بود که در شهریور ماه امسال و به میمنت هفته دولت به مجموعه زیرساخت های ارائه خدمت اضافه شد. اگرچه مجموع اعتبارات هزینه شده برای ساخت و تجهیز تمامی این پروژه ها کمتر از اعتبار مورد نیاز برای تجهیز بیمارستان چشم پزشکی الزهراء(س) بوده است امّا نمی توان تاثیر گذاری این طرح ها در پیشگیری از وقوع بیماری ها و تقویت سطح اول ارائه خدمات را نادیده گرفت.

بهره برداری از نخستین سامانه MRI T2 STAR در مرکز تصویر برداری امین واقع در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان از دیگر طرح های عمرانی و خدماتی در شهریورماه امسال بود. از آنجا که بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور و اینترمدیا به طور سالیانه جهت تشخیص اندازه گیری میزان رسوب آهن در بافت ها و ارگان های بدن و آسیب های مرتبط نیاز به انجام این تکنیک تصویربرداری داشتند بهره برداری از این طرح در هفته دولت بیماران عزیز تالاسمی را از عزیمت به سایر استان های کشور بی نیاز نمود.

در ماهی که گذشت نخستین اختراع ثبت شده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب یک فرمول دارویی جدید به جهان دانش معرفی گردید. این ترکیب داروئی جدید حاصل ماه ها مطالعه، تحقیق و آزمایش یک تیم پرتلاش و کاربلد بود که در درمان برخی بیماری ها مانند فیبروزریوی و رتینوپاتی موثر است. این اختراع که توسط محققان و پژوهشگران مرکز رشد فن آوری دانشگاه انجام شده است در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز به ثبت رسیده به عنوان یکی از افتخارات نظام بهداشت و درمان استان به زودی به چرخه دارویی کشور اضافه خواهد شد.

شاخص های موجود و از جمله شاخص ارجاعات و استنادات علمی که دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را جزو 12 دانشگاه برتر کشور در زمینه تولید دانش معرفی کرده و می توان ادعا کرد که اعضاء هیئت علمی و محققین این دانشگاه جزو برترین های کشور هستند. بدون شک کسب این افتخارات وظیفه مسئولان دانشگاه را در زمینه فراهم آوردن امکانات مورد نیاز برای توسعه بیش از پیش پژوهش دو چندان می کند و به همین دلیل بستر سازی مناسب در حوزه تحقیقات و فن آوری و حمایت مدیریتی از طرح های تحقیقاتی کاربردی همچنان استمرار خواهد داشت. بر اساس مستندات موجود خوشبختانه تا کنون هیچ موردی از فعالیت های پژوهشی و ایده های علمی و تحقیقاتی همکاران، دانشجویان و محققان مرکز رشد فن آوری دانشگاه نبوده است که پس از تائید در نهادهای قانونی تعریف شده، مورد حمایت دانشگاه قرار نگیرد.

در جهت تامین بستر مناسب تحقیقات، علاوه بر تامین اعتبارات و ارائه حمایت های علمی، قانونی و اعتباری تلاش شده است تا تجهیزات و امکانات فنی مورد نیاز پژوهشگران و محققان دانش سلامت نیز تا حد امکان تهیه و تامین شود. در راستای توسعه تجهیزات پژوهشی و از جمله نصب دستگاه چاپگر سه بعدی در مرکز رشد فن آوری دانشگاه، در شهریور ماه سالجاری شاهد بهره برداری از دستگاه توالی شمار ژنی یا sequencer نیز بودیم. این دستگاه پیشرفته که علاوه بر فعالیت های پژوهشی در تشخیص برخی بیماری ها و ارائه خدمات درمانی به بیماران نیز کاربرد دارد، امکان جدید را برای محققان دانشگاه در راستای انجام تحقیقات و مطالعات سلولی و ژنتیکی ایجاد کرده است.

در پایان، با تشکر از تلاش های بی دریغ یکایک شما کارکنان پرتلاش و اساتید پرتوان، از درگاه دادار بی همتا توفیق تفکر و خدمت در زمینه ارتقاء شاخص های منتج به ارتقاء سلامت مردم را مسالت می دارم.


دکتر سید محمد هاشمی شهری

رئیس دانشگاه١٩٤٤٠ - 1397/07/15

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

حفظ و انتقال فرهنگ متعالی یکی از کارکردهای مثبت نشریات دانشجوئی است
تمامی کارکنان ادارات میرجاوه آموزش های ارتقای سلامت را فرا می گیرند.
انتصاب سرپرست مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی
مراجعین بیمارستان علی بن ابیطالب(ع)زاهدان از خدمات دندانپزشکی بهره مند می گردند.
اعتماد متقابل میان خدمت گیرندگان و خدمت دهندگان از سرمایه های ارزشمند اجتماعی است
صیانت از حقوق شهروندی و تکریم ارباب و رجوع با استقرار میز خدمت در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مدارک ، زمان و مکان ثبت نام برای کلیه پذیرفته شدگان چهل و ششمین دوره آزمون دستیاری پزشکی
پرداخت بیش از 19 میلیارد ریال مساعدت داروئی به بیماران خاص و صعب العلاج سیستان و بلوچستان
اعلام اسامی برندگان مسابقه فرهنگی دهه کرامت
بکار گیری هرگونه نیروی شرکتی بدون انجام مراحل گزینش غیرقانونی است
امکان تعیین نوع ماهی بکار رفته در کنسروهای ماهی با راه اندازی بخش آنالیز (PCR) در معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
توزیع سبدهای غذایی به ارزش 300 میلیون ریال در بین خانوارهای آسیب پذیر تغذیه ای و نیازمند
معاون فرهنگی و امور دانشجوئی در مراسم افتتاحیه طرح ضیافت اندیشه:
ماموریت شبانه با هدف نجات جان مادر باردار و نوزاد؛ لبخند زندگی بر لبان نوزاد در آمبولانس اورژانس 115
هیئت تیراندازی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان میزبان اولین دوره مسابقات تیراندازی پایگاه های بسیج ادارات زاهدان
واحدهای صنفی طرح صیانت از حقوق شهروندی را جدی بگیرند ...زنجیره نظارت های بهداشت محیطی با پلمپ 11 واحد صنفی در زاهدان، میرجاوه و سراوان در ماهی که گذشت.
تکمیل چرخه خدمات شهری مرتبط با سلامت و آسفالت مسیرهای منتهی به بیمارستان و مراکز خدمات جامع سلامت مطالبه حوزه سلامت از مسئولین میر جاوه
اجرای برنامه نظام پیشنهادات گامی مهم در ارتقاء بهره وری ، افزایش سلامت اداری و رضایتمندی ارباب رجوع
موارد بروز مرگ و میر ناشی از تب کریمه کنگو در استان سیستان و بلوچستان نصف متوسط کشوری است
برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط